Home

מידעון ספטמבר 2015

לטיול יצאנו...

Read full newsletter »  

עובדי המרכז לחינוך קדם-אקדמי בטיול לרמת הגולן

 באמצע חודש מאי יצאנו צוות גדול של עובדי המרכז לחינוך קדם-אקדמי בטכניון (הכולל את עובדי המכינה והיחידה לנוער שוחר מדע) לסיור ברמת הגולן. הסיור כלל מספר אתרים לאורכה של רמת הגולן המייצגים אירועים מרכזיים שהתרחשו במרחב רמת הגולן בתקופות השונות למן ימי בית שני ועד ימינו.

 יצאנו מהטכניון מלווים בגשם מצומת סוללים, אך אנו המשכנו ללא חת בנסיעה תוך נשנוש הפירות והרוגלעך שלקחנו לדרך.
בצומת המושבה כינרת אספנו את אייל לוין המדריך, אשר מהרגע שעלה לאוטובוס הרביץ בנו ידע וסיפורים ולא התעייף אפילו לרגע.

האוטובוס החל לטפס על מורדותיה הדרומיים של רמת הגולן ומיד נגלה לעינינו נוף מרהיב של הרי הגלעד הירדנים, נהר הירמוך והגשר העובר מעליו (הידוע בשם גשר אל חמה), אשר פוצץ ע"י הפלמ"ח בליל הגשרים וניתק את תוואי "רכבת העמק" מהרכבת החיג'אזית.

פנינו היו מועדות לעין תאופיק לפריסה וארוחת בוקר, אך גשם הזלעפות שניתך עלינו שיבש את התכניות ונאלצנו להמשיך בנסיעה תוך חיפוש מקום יבש לסעוד בו את נפשנו. ואכן, כמה קילומטרים דרומית לעין תאופיק נמצא "מצפה השלום" (סמוך לכפר חרוב), בו תצפית נהדרת של הכנרת והרי הגליל. השמש הפציעה, התרמוסים והקפה נכנסו מיד לפעולה, הכריכים השביעו אותנו והמורל היה מרומם.

ערכנו סבב הכרות משעשע מכיוון שלא כל העובדים מכירים אחד את השני (חדשים וותיקים). כל אחד התבקש לומר מדוע כדאי לבחור בו לנסיעה לאי בודד ? התשובות היו מגוונות ומצחיקות ובהחלט הכניסו את כולם לאווירה טובה.

לאחר מכן, קבלנו מאייל סקירה היסטורית קצרה על האזור ומשם המשכנו ליעד הבא – בית הכנסת העתיק באום אל קנאטיר. זהו בית כנסת מהתקופה הביזנטית אשר שוחזר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, וסמוך אליו - מעיין הקשתות, אשר סיפק מים לישוב היהודי במקום. הפריחה במקום הייתה במלוא הדרה ונהנו מליקוט ואכילה של תותי העץ הרבים שהיו במקום.

המשכנו בנסיעה קצרה ועצרנו ליד אחת הנקודות המצויות על "שביל אלי כהן" המנציחות את פועלו של המרגל המפורסם ביותר שהיה לישראל. אייל סקר עבורנו על קצה המזלג את פועלו של אלי כהן, אשר יום השנה ה-50 לתלייתו במרכז העיר דמשק חל 5 ימים מאוחר יותר.

המשכנו לתצפית קוניטרה הצופה על אזור הקרבות הסורי, בין המשטר הסורי לבין קבוצות ההתנגדות השונות הפועלות באזור. האזור היה רגוע והדיי הפיצוצים הנשמעים תדיר במקום לא נשמעו, דבר שהרגיע את החוששים שבינינו. קפצנו כמה מאות מטרים משם לעין זיוון להמתיק את ליבנו במפעל השוקולד של דה-קרינה וחזרנו לאוטובוס מצויידים כהלכה.

במסגרת סיור הקרבות, המשכנו אל האנדרטה לזכר לוחמי עוז 77, הטנקיסטים והתותחנים שבינינו נרתמו מיד לנתח ולהסביר על רכיביהם השונים של הטנקים המצויים במקום ולאחר מכן אייל סיפר לנו כמה מספרי הגבורה המצמררים שהתרחשו בעמק הבכא לפני קצת יותר מ-40 שנה במהלך מלחמת יום הכיפורים. הסיפורים של אייל היו מוחשיים תוך קריאת פסקאות מתוך יומנם של חיילים שהשתתפו בקרב, יומנו של קהלני ועוד.

משם עשינו קפיצה לגבעת הצעקות במג'דל שמס, המייצגת עד מאוד את סיפורם של הדרוזים ברמת הגולן והמציאות הביטחונית במקום אל מול המתרחש בסוריה בימים אלה.

מרוצים אך רעבים, שמנו פעמינו לארוחת צהריים במסעדת איסקנדר על גדות הירדן וקינחנו ב"זולה" המקסימה שיש למסעדה.
 חזרנו הביתה עייפים אך מלאי חוויות וכעת כל הצוות מוכן ומזומן לפעילות הקיץ העניפה במכינה וביחידה לנוער שוחר מדע.

 תיכננה, אירגנה הוציאה לפועל וסיכמה – מרב מרגליות סילביאן.

 לתמונות 

Read full newsletter »